Papua (Irian Jaya) – expedice ke kmeni horských Yaliů

fotografie najdete na www.PapuaTrekking.com

Orientační program expedice: – 17 dní (středně náročné)

Aktuální termíny naleznete na www.patuatrekking.cz.

Papua – Yali – Kanibalové z hor

1–2. den: let do Jakarty a následně na Papuu – Indonésie.
3. den: TREKKING K VODOPÁDU, vyřízení nutných povolení v provincii Papui a KOUPÁNÍ.
4. – 10. den: Trekking ÚZEMÍM TRPASLIČÍCH horských YALIŮ. Pozorování života a práce Yaliů, RATANOVÉ SUKNĚ MUŽŮ a SKORO NAHÉ ŽENY, DLOUHÉ „KOTEKY“, TANCE u večerních ohňů, SLADKÉ BRAMBORY, zajímavé zeleniny, NÁDHERNÉ
11–13. den: pronajatým misionářským LETADLEM do WAMENY – BALIEMSKÉ ÚDOLÍ, prohlídka Wameny, místní tržnice a návštěva kmene LANI (krátká show), návštěva vesnic kmene DANI, prohlídka MUMIE v Jiwice, PEČENÍ PRASETE, rozdělávání ohně, fascinující rekonstrukce BOJE, TANCE, ZPĚVY, cesta k SOLNÉMU JEZÍRKU a pozorování primitivního ZÍSKÁVÁNÍ SOLI.
14. den: Odlet do Sentani, prohlídka Jayapury, hlavního města indonéské provincie Papua a NÁKUP SUVENÝRŮ, nebo RELAX U HOTELOVÉHO BAZÉNU.
15–17. Den: odlet do Jakarty a následující den do ČR.

FAKULTATIVNĚ 1: možnost prodloužení o 6 – 8 denní TREK Z WAMENY PŘES HORY (Mount Elit 4200m) až na území Yaliů. Jde o NÁDHERNÝ TREK přes území Daniů. SUBTROPICKÉ PÁSMO PRALESA a ž po vrcholové KAPRADINOVÉ „LESY“ obřích kapradinových stromů EVOKUJÍCÍCH ATMOSFÉRU „PRAVĚKU“. Posléze traverz MLŽNÝM PRALESEM a obtížné sestupy kolem vodopádů. Jde o skutečně VELMI NÁROČNÝ TREK, spojený s několika BIVAKY V HORÁCH, kde často prší, ale přes to hrozí nedostatek vody. Jeden z bivaků obvykle bývá ve výšce kolem 3800 – 400m. Tento trek je sice nádherný, ale obecně jej (po zkušenostech) nedoporučujeme. Přesto, pokud jde o skupinu na objednávku, jsme ochotni jej zorganizovat, pakliže jsou všichni členové skupiny seznámeni s riziky, která přináší. Dále pokračování dle předchozího programu. Příplatek za tento týdenní trek činí 12.000 Kč / os při minimálním počtu osob 6.

FAKULTATIVNĚ 2: možnost prodloužení o POTÁPĚNÍ v nejkrásnějších lokalitách světa (Papua – NP Raja Ampat, Sulawesi – ostrov Bunaken, nebo úžina Lembeh – lze i kombinovat), nebo ŠNORCHLOVÁNÍ na ostrovech BIAK a PADAIDO, případně je možné zařídit pobyt na BALI.

Cena: Na dotaz.

Cena zahrnuje: letenky z Jakarty na Papuu a zpět vč. odletových tax, 2 x let pronajatým misionářským letadlem, pronájem vozidel ve Wameně a v Jayapuře, veškeré ubytování v hotýlcích střední třídy ( na treku spíme ve vlastních stanech, nebo v chýších společně s domorodci), veškerou potřebnou dopravu v místě, česky hovořícího průvodce se znalostí prostředí a kde bude potřeba i místního průvodce, informační materiály.

Cena nezahrnuje: Víza, letenku do Jakarty a zpět, fakultativní programy, poplatky za atrakce a fotografování či filmování, pojištění, stravu a nosiče.

Vážení přátelé,

Vybrali jste si jednu z našich nejzajímavějších expedic na západní polovině ostrova Nová Guinea v indonéské provincii Papua (dříve Irian Jaya). Yaliové trpasličí negrité. Takové kmeny jsou na Papuy pouze dva. Cesta k nim je nezapomenutelná a i mě přináší stále nové zážitky, přestože jsem ji opakoval již mnohokrát, pořád mám co fotografovat a co objevovat. Účastníci našich papuánských expedic obvykle volí jednu ze dvou možností. Nejdříve něco jednoduššího (Yalie) a potom stromové lidi. Nebo obráceně. Jen málo kdo, se ale dokáže na Guineu nevrátit. Přitom jednodušší a těžší treky na Guiney moc neexistují. Přesto by se dalo říci, že Yaliové, dnes již patří k těm jednodušším trekům. Proč? Protože tam již nechodíme dlouhým trekem přes hory, j, ale létáme až k Yaliům pronajatým letadlem (pokud byste měli zájem, můžeme pro Vás náročný trek přes hory fakultativně zorganizovat = prodloužení přibližně o týden). Také to tam dobře známe. Nehrajeme si na objevitele ani na drsňáky, ale jdeme si užít setkání s lidmi z jiné doby. Nejdeme si nic dokazovat. Nemáme proč…

K Yaliům jezdím s malou přestávkou již od roku 2001. Jen během posledních tří let jsem na Guiney strávil součtem déle než rok a půl. Cekově od roku 1998 již nejméně čtyři půl roku, možná i pět let… Neběhám zbytečně po pralese ve snaze najít něco, o čem dávno vím kde to je. Proto se náš trek nedá hodnotit jako velmi obtížný, ale přes to jej nelze podceňovat.

Vybrali jste si expedici do velmi zajímavé oblasti, jedné z nejzajímavějších na světě. Zde jste zvolili trek, který nepatří k nejjednodušším, ale dnes ani ne k nejtěžším na západní Papui. Trek na Carstenszovu Pyramidu je jednoznačně mnohem těžší. Jde o trek fyzicky středně náročný, kterého není třeba se obávat, ale který není možné ani podcenit. Denní přesuny zpravidla nepřesahují 4–5 hodin, výjimečně 6–8 hodin, ale to již je v tropickém deštném pralese docela dost. Snažíme se co nejvíce času trávit s lidmi, za kterými jsme přijeli. Pokud se nestane nic nepředvídaného, tak ve dvou vesnicích strávíme dvě noci, tedy budeme mít dva dny bez přesunů.

Na Papuu, jak jsem již uvedl, jezdíme již od roku 1998, máme tedy bohaté zkušenosti. Přesto ne všechno vždy funguje tak jak má. Je třeba si uvědomit, že jedeme k lidem, téměř necivilizovaným, nebo civilizovaným velmi nedávno a není tedy možné od nich očekávat dodržování jakýchkoli pravidel, která nám jsou vlastní (většinou). Takřka pravidelně s námi jezdí i ženy. Nejstarší měla přes padesát, nejstarší muž měl přes šedesát. Museli máknout, ale zvládli to. Rozhodně se nedá říci, že by skupinu jakkoli omezovali.

Povinná očkování: Žlutá zimnice – je povinná pouze pokud jste 6 měsíců před příletem do Indonésie navštívili zemi, ve které se tato nemoc vyskytuje. Musí se očkovat nejméně 14 dní před odletem Doporučená očkování: Břišní tyfus, Cholera, Japonská encefalitida a samozřejmě profylaxe proti malárii – o těchto věcech se prosím poraďte s Vaším lékařem anebo na hygienické stanici – ptejte se na nížinné oblasti deštných pralesů na ostrově Nová Guinea v jeho Indonéské části nazývané Irian Jaya, od roku 2005 Papua provinci Indonesia

Antimalarika: poraďte se prosím odborným lékařem – hygienická stanice, nebo Cestovní medicína.

Víza: od května 2007 se občanům České republiky vydávají 30-ti denní víza při příletu do Indonésie na mezinárodních letištích. Pokud potřebujete vízum delší, tak 60-ti denní víza vydáví indonéské ambasáda v Praze. Poradíme jak vízum vyřídit, nebo na požádání vyřídíme.

Valutové vybavení: cca 300 – 600 USD, počítáme, že nebudete potřebovat více jak 200, ale je nutná rezerva.

Stravování: V místních restauracích. Na treku jíme s domorodci. Občas od nich dostaneme ságo, „bramborové“ banány atd. S sebou bereme sušené maso (v dalších pokynech Vám zašleme informace kde je koupit, nebo návod jak si je sami můžete vyrobit). Indonéské nudlové polévky jsou chutnější než čínské nudle, které se dají koupit u nás, tedy je kupujeme až na místě.

Outdoorové vybavení: Na tuto cestu nepotřebujete nic moc zvláštního. Doporučujeme batoh 40 litrů a 70 – 80 litrů s nepromokavým, nejlépe vodáckým pytlem uvnitř (dobré dělá třeba COLEMAN). Pokud by jste nesehnali, nebo nechtěli investovat do speciálního batohu, stačí i obyčejný vodácký pytel, za několik set korun, který vložíte dovnitř standardního batohu, nebo jen pevný pytel igelitový. Trekové boty s membránou nebo bez, stejně nám do nich asi občas nateče vrchem. Už to někteří zkoušeli i v holínkách a šlo to. Dlouhé kalhoty, nebo kraťasy a návleky na boty (jako na běžky). Tričko s krátkým rukávem a bundu s dlouhým. Nepromokavé materiály a ponča se zde mohou hodit. Kdyzž v horách začne pršet bývá někdy i odst chladno. Budeme se pohybovat v nadm. výšce 1800 – 2500 m. I když jsme takřka na rovníku, když prší fakt není teplo. I v noci bývá chladněji a většinou prší, proto se lehký, nebo i teplejší spacáček a karimatka hodí. Určitě se Vám večer budou hodit i dlouhé kalhoty a svetřík.

Expediční vybavení: Dříve jsme doporučovali mít 1 x pevnou smyčku v délce 3 m a jednu šroubovací zámkovou karabinu + asi pět metrů pevnějších provázků. Za deset let expedic ke stromovým lidem, jsme však tyto věci použili jen dvakrát či třikrát. A to tuto expedici opakujeme 2 x – 4 x za rok.Poslední čtyři roky jsme lana a smyčky nepotřebovali vůbec. Na expedicích k Yaliům jsme toto vybavení zatím nepotřebovali nokdy. Proto jen vezměte, jen pokud skutečně sami budete chtít (por strýčka píhodu kdy by náhodou…). Určitě však nezapomeňte na vitamíny, několik iontových nápojů, antimalarika a antibiotika, přípravek na úpravu pitné vody (pijeme vodu z řek a potoků). Lékař s námi nejede a lékárničku si musí brát každý vlastní!!! To jen na závěr připomínáme.

Podrobný rozpis věcí, vybavení lékárničky a jídla, které budete na expedici potřebovat, dostanete cca 1–2 měsíce před odletem. Kdo bude chtít, může si i vyzkoušet sušení masa – návod bude součástí dalších pokynů.