Toulky po České republice

naší malé, ale krásné zemi

Procestoval jsem kus světa, viděl jsem věci nádherné, krásné, občas i něco ne moc pěkného. Ale doma jsem tady u nás, na Moravě a v České republice. A věřte nebo ne, u nás najdete téměř všechno, co lidé jezdí hledat daleko do světa. Stačí se jen dívat otevřenýma očima a vnímat všechnu tu krásu kolem sebe!

Často se mě lidé i novináři ptají, jestli bych chtěl žít třeba na Papui, kterou miluji. Vždy odpovídám, že rozhodně ne. Tam se vždy rád vracím, ale doma jsem tady. Miluji tvárnost a pružnost českého jazyka, miluji naše lesy, rozkvetlé louky, střídání čtyř ročních období. I ta podzimní mlha umí být v lese krásná a voňavá. Mám rád naše minihory, skály i řeky. A Česká republika má ještě jednu věc, kterou nemá žádná jiná země na světě. Tramping. I proto mám tuto zemi nadevšechny jiné rád.

Již téměř stoletá historie českého trampingu se stala součástí kulturního dědictví našeho národa. V dobách „normalizace“ byl tramping v podstatě i formou odboje proti komunistické vládě. Vznikaly trampské osady, ba celé kolonie trampských srubů. Na řece Sázavě, Oslavě, v Klokočských skalách i všude možne jinde. Nejvyhledávanějším oděvem trampů se stalo oblečení americké armády, která osvobodila západní Čechy a ve školách se o tom nesmělo učit. Spousta trampů po roce 1968 emigrovala do Spojených států, Kanady a do Austrálie. Tu historii připomínám jen proto, že mladí lidé již zapomněli na zločiny komunismu, na vykonstruované procesy, na jejichž konci často bývala poprava odpůrců režimu. Proto chci věřit tomu, že někteří mladí lidé, kteří volí komunisty, činí tak jen z prosté neznalosti a nevědomosti.

Žijeme v překrásné zemi.

Važme si toho a chovejme se k přírodě jako ke klenotu!