Papua – Korowai Dalam – Stromoví lidé

Expedice Korowai Dalam se nedá nazvat jinak než THE BEST OF THE BEST!!!.

17 – 23 dní – dle průběhu expedice CENA: Odpopvídající

Aktuální termíny naleznete na www.patuatrekking.cz.

Korowai Dalam – Stromoví Lidé

ODMÍTAVÍ DRSŇÁCI, ALE KDYŽ SE OTEVŘOU, JSOU SKVĚLÍ

Na Papui žije poměrně mnoho kmenů stromových lidí. Já jsem navštívil šest z nich. Nyní bych se s Vámi rád vypravil podruhé k šestému, nejdivočejšímu z divokých. Někteří ho znáte. Pokud jste už byli u kmene Korowai, nebo Kombai, pravděpodobně jste přes to území letěli letadlem. Ano to jsou ty vysoké stromové domy, co jste viděli nedlouho po odletu na cestě zpět. Oblast ležící za pomyslnou pacifikační linií, poslední taková i na Papui. Oblast kam se zatím do loňska žádná expedice nevypravila, alespoň pokud vím. Respektive vypravila, ale nedostala. Pro expedice závislé na nosičích, jsou tato místa nedosažitelná?

Takto jsem zval na expedici vloni a pokračoval jsem:

Jednou jsme se s Luďkem Uzlem vypravili ke stromovým lidem, ale ne jako vždy ke Korowajům a Kombajům, ale také ke Korowai Bátu. Podařilo se nám k nim dostat, bohužel jen na malý kousek, ale ke Korowai Dalam jsme se dostat nemohli. Teď to chceme zkusit znova. Sami a bez nosičů, protože ti tam nepůjdou. Bojí se, že by je Korowai Dalam zabili a snědli. Žádný Papuánec ani Indonézan k nim nepůjde, nemůžou, asi by je opravdu zabili. My jsme přesvědčeni, že bělochům velké nebezpečí nehrozí. Možná nám seberou vybavení, ale ani to bych netvrdil s jistotou. Věřím, že vše proběhne dobře, jinak bych do toho nešel :)

No a pak jsme v listopadu 2009 jeli. Dlouho jsme šlapali, překonávali řeky, doufali i nedoufali, ale nakonec jsme přece jen došli na místo, kde měli žít Korowai Dalam. Je pravda, že do některých vesnic nás nepustili a museli jsme je obcházet velkým obloukem. Někde nás zastavili i daleko od vesnice. Ale tam kde nás pustili, byli neobyčejně přátelští a vstřícní. Spali jsme v jejich domech, jedli jsme s nimi jejich jídlo, lovili ryby? Byla to historicky snad nejlepší expedice, kterou jsem na Papui zažil, nebo jedna z nejlepších,někdy je těžko vybírat… Pro její opakování už umíme zvolit snadnější cestu (alespoň doufám).Z vesnic ,kde jsme byli,máme pozvání k návratu, takže by vše mělo být bez větších rizik a s částečně zaručenými zážitky :), ale i tak se musíme připravit na to,že si poneseme batohy sami a ne vždy budeme mít někoho,kdo nám ukáže cestu, budete se muset spolehnout na mne :-)

Tak co? Troufáte si? Po 11-ti letech expedic jsem vybral 11 kamarádů, které jsem byl ochoten s takovou expedicí vůbec oslovit. Příprava trvala přes rok. Nakonec nás jelo pět. Nejlepší z nejlepších. Lidi, se kterými bych jel kamkoliv. Bylo by těch lidí více, možná 20 i 30, ale o některých jsem věděl, že jet nemohou, tak jsem je ani neoslovil. Dělám to tedy nyní. I teď Vás může jet maximálně 6+já. Neváhejte, celý svět se mění, a Korowai Dalam nejsou výjimkou. Další expedice bude až na podzim a to ještě jen možná…

Orientační itinerář expedice (program):

Odlet možný z Prahy, nebo z Vídně (Rakousko) – co preferujete.

1–2. den: let do Jakarty a následně na Papuu – Indonésie.
3. den: vyřízení nutných povolení v provincii Papui a KOUPÁNÍ.
4. – 14 – nebo 20. den: odlet malým PRONAJATÝM LETADLEM do džungle – ještě se rozmýšlím kam, máme dvě možná místa kam letět a odkud expedici začít. Náročný trekking územím kmenů STROMOVÝCH LIDÍ. Zpočátku Možná budeme mít chvíli nosiče, ale jakmile se dostaneme k území kmene KOROWAI DÁLAM, budeme si s největší pravděpodobností nést vše sami. Proto je nutné mít jen minimum věcí a minimum jídla… NOCLEHY ve stanech a doufám hlavně VE STROMOVÝCH DOMECH, pokud se nám podaří s Korowai Dálam navázat přátelské styky. Na běžných expedicích garantuji 1 – 2 celodenní pobyty a pozorování KÁCENÍ A ZPRACOVÁNÍ SÁGOVÉ PALMY primitivními nástroji, nebo získávání ságových červů, že uvidíme KAMENNÉ SEKERY, kostěné hroty šípů, NÁHRDELNÍKY Z KOSTÍ a zubů zvířat, večer nádherné ZPĚVY… Jak všichni víte, vždy se to vše naplnilo. NYNÍ VŠAK DOUFÁM, ŽE UVIDÍME MNOHEM VÍCE!!!
15–17 (23). Den: odlet do Jakarty a následující den do ČR.

V případě dřívějšího ukončení expedice ke Korowai Dalam, Vám nabídneme fakultativní program, bud pokračování ke kmeni Kombai předběžně 35, nebo 53 tis Kč (podle toho zda bychom k nim došli, nebo museli letět), nebo jiný program v Indonésii, který si můžete realizovat i sami. S největší pravděpodobností se nám podaří expedici ukončit do 14 dní. Pokud půjde vše jako minule, je to naprosto dostačující čas, který v podstatě ani nejde překročit, protože už bychom domorodcům byli na obtíž a zvyšovalo by se tak riziko nepřátelských reakcí. Korowai dalam stále vyžadují velmi citlivý a opatrný přístup…

Fotografie z předešlých expedic najdete na www.PapuaTrekking.com Fotografie z loňské expedice ke Korwai Dalam najdete v sekci „First contact“ (První kontakt)

Cena: Na dotaz

Cena zahrnuje: letenky z Jakarty na Papuu a zpět vč. odletových tax, 2 x let pronajatým misionářským letadlem, případný let z Wameny do Jayapury, pronájem vozidel ve Wameně a v Jayapuře, veškeré ubytování v hotýlcích střední třídy (na treku spíme ve vlastních stanech, nebo ve stromových domech společně s domorodci), veškerou potřebnou společnou dopravu v místě, česky a indonésky hovořícího průvodce (to jsem teda jako já), informační materiály.

Cena nezahrnuje: indonéské vízum (25 USD na letišti v Jakartě), letenky z Evropy do Jakarty a zpět (cca 24 tis vc tax), fakultativní programy, poplatky za atrakce a fotografování či filmování, vstupy do vesnic a poplatek za shlédnutí mumie či posvátné jeskyně Daniů, pojištění, stravu a nosiče. Program a pobyt po skončení expedice v případě dřívějšího dokončení expedice.

Vážení přátelé,

Vybrali jste si jednu z našich nejzajímavějších expedic na západní polovině ostrova Nová Guinea v indonéské provincii Papua (dříve Irian Jaya). Stromoví lidé jsou onou pověstnou „třešničkou na dortu“. Jsou jedním z nejzajímavějších etnik na Guinei. Cesta k nim je nezapomenutelná a i mně přináší stále nové zážitky, přestože jsem ji opakoval již mnohokrát, pořád mám co fotografovat a co objevovat. Kombajové, lidé ozdobení jen do kostí, jsou pak tím nejzaslouženějším vyvrcholením celého našeho treku. Účastníci našich papuánských expedic obvykle volí jednu ze dvou možností. Nejdříve něco jednoduššího a potom stromové lidi. Nebo obráceně. Jen málo kdo, se ale dokáže na Guineu nevrátit. Přitom jednodušší a těžší treky na Guiney moc neexistují. Přesto by se dalo říci, že stromoví lidé, dnes již patří k těm jednodušším trekům. Proč? Protože to tam již velmi dobře znám a chodíme proto nejkratší a nejschůdnější cestou. Nehrajeme si na objevitele ani na drsňáky, ale jdeme si užít setkání s lidmi z jiné doby. Nejdeme si nic dokazovat a nehrajeme si ani na Pururambo. Nemáme proč?

Ke Kombajům jezdím s malou přestávkou již od roku 1998. Ke Korowajům jezdím pravidelně také již přes deset let. Do konce roku 2004 jsme byli jedinou cestovní kanceláří na celém světě, která trek ke Kombajům nejen nabízela, ale dokázala jej vždy i realizovat. Od roku 2003 pravidelně spojujeme trek ke Korowajům s trekem ke Kombajům. Jen během posledních tří let jsem na Guinei strávil součtem déle než rok. Za poslední tři roky, jsem byl u Kombajů celkem sedmkrát. Mám to tam tedy dobře „nachozené“. Neběhám zbytečně po pralese ve snaze najít něco, o čem dávno vím kde to je. Dnes mám již i mezi stromovými lidmi obou kmenů „přátele“. Proto se náš trek nedá hodnotit jako velmi obtížný, ale přes to jej nelze podceňovat.

Vybrali jste si expedici do té nejzajímavější, ale také nejproblematičtější oblasti kam jezdíme a zde jste zvolili trek, který nepatří k nejjednodušším, ale dnes ani ne k nejtěžším na západní Papui. Trek k Yaliům, nebo na Carstenszovu Pyramidu je jednoznačně těžší. Přestože, stromoví lidé žijí v podstatě na rovině, jde o trek fyzicky středně náročný, kterého není třeba se obávat, ale který není možné ani podcenit. Denní přesuny zpravidla nepřesahují 4–5 hodin, výjimečně 6–8 hodin, ale to již je v tropickém deštném pralese docela dost. Snažíme se co nejvíce času trávit s lidmi, za kterými jsme přijeli. Pokud se nestane nic nepředvídaného, tak ve dvou vesnicích strávíme dvě noci, tedy budeme mít dva dny bez přesunů. Půjdeme společně nejen ke kmeni stromových lidí Korowajům, ale také k „divočejším“ Kombajům. Do této oblasti, jak jsem již uvedl, jezdíme již od roku 1998, máme tedy bohaté zkušenosti. Přesto ne všechno vždy funguje tak jak má. Je třeba si uvědomit, že jedeme k lidem, téměř necivilizovaným a není tedy možné od nich očekávat dodržování jakýchkoli pravidel, která nám jsou vlastní (většinou).

Takřka pravidelně s námi jezdí i ženy. Nejstarší měla přes padesát, nejstarší muž měl přes šedesát. Museli máknout, ale zvládli to. Rozhodně se nedá říci, že by skupinu jakkoli omezovali. Nakonec o průběhu našich expedic si můžete přečíst více na www.JahodaPetr.cz

Povinná očkování: Žlutá zimnice – je povinná pouze pokud jste 6 měsíců před příletem do Indonésie navštívili zemi, ve které se tato nemoc vyskytuje. Musí se očkovat nejméně 14 dní před odletem

Doporučená očkování: Břišní tyfus, Cholera, Japonská encefalitida a samozřejmě profylaxe proti malárii – o těchto věcech se prosím poraďte s Vaším lékařem anebo na hygienické stanici – ptejte se na nížinné oblasti deštných pralesů na ostrově Nová Guinea v jeho Indonéské části nazývané Irian Jaya, od roku 2005 Papua provinci Indonesia.

Antimalarika: poraďte se prosím s odborným lékařem – hygienická stanice, nebo Cestovní medicína.

Valutové vybavení: cca 300 – 600 USD, počítáme, že nebudete potřebovat více jak 300, ale je nutná rezerva.

Víza: od května 2007 se občanům České republiky vydávají 30-ti denní víza při příletu do Indonézie na mezinárodních letištích. Pokud potřebujete vízum delší, tak 60-ti denní víza vydáví indonézské ambasáda v Praze. Poradíme jak vízum vyřídit, nebo na požádání vyřídíme.

Stravování: V místních restauracích. Na treku jíme s domorodci. Občas od nich dostaneme ságo, „bramborové“ banány atd. S sebou bereme sušené maso (v dalších pokynech Vám zašleme informace kde je koupit, nebo návod jak si je sami můžete vyrobit). Indonéské nudlové polévky jsou chutnější než čínské nudle, které se dají koupit u nás, tedy je kupujeme až na místě.

Outdoorové vybavení: Na tuto cestu nepotřebujete nic moc zvláštního. Doporučujeme batoh 40 litrů a 70 – 80 litrů s nepromokavým, nejlépe vodáckým pytlem uvnitř. Pokud byste nesehnali, nebo nechtěli investovat do speciálního batohu, stačí i obyčejný vodácký pytel, za několik set korun, který vložíte dovnitř standardního batohu (dobré a levné dělá třeba COLEMAN), nebo jen pevný pytel igelitový. Trekové boty s membránou nebo bez, stejně nám do nich asi občas nateče vrchem. Už to někteří zkoušeli i v holínkách a šlo to. Dlouhé kalhoty, nebo kraťasy a návleky na boty (jako na běžky). Tričko s krátkým rukávem a bundu s dlouhým. Nepromokavé materiály a ponča zde nepotřebujete. Budeme se pohybovat v nadm. výšce 50 – 100 m. Tedy i když prší je teplo. Jen v noci je maličko chladněji a většinou prší, proto se lehký spacáček a karimatka hodí. Ve Wameně se Vám pak budou určitě hodit večer dlouhé kalhoty a svetřík, tam už je výška cca 1600 m.

Expediční vybavení: Dříve jsme doporučovali mít 1 x pevnou smyčku v délce 3 m a jednu šroubovací zámkovou karabinu + asi pět metrů pevnějších provázků. Za deset let expedic ke stromovým lidem, jsme však tyto věci použili jen dvakrát či třikrát. A to tuto expedici opakujeme 2 x – 4 x za rok. Poslední čtyři roky jsme lana a smyčky nepotřebovali vůbec. Proto jen vezměte, jen pokud skutečně sami budete chtít (pro strýčka příhodu kdy by náhodou…). Určitě však nezapomeňte na vitamíny, několik iontových nápojů, antimalarika a antibiotika, přípravek na úpravu pitné vody (pijeme vodu z řek a potoků). Lékař s námi nejede a lékárničku si musí brát každý vlastní!!! To jen na závěr připomínáme.

Bezpečnostní zajištění našich expedic: Pro zajištění bezpečnosti na našich expedicích používáme přístroje GPS, pro zjištění přesné polohy a někdy i pro navigaci z místa na místo, nebo zpět na letiště. Také satelitní telefony se již staly standardním vybavením našich expedic. Dokonce i účastnící expedice mají možnost předplatit si hovorné a bezplatně použít naše satelitní telefony k soukromým hovorům. Rezervní baterie je však nedotknutelná a slouží pouze pro případy ohrožení života. Záchrannou helikoptéru tedy můžeme přivolat kdykoliv by bylo potřeba. Jediný problém ale je, že se pro ni v džungli těžko hledá místo k přistání? Proto nejlepší je prevence – buďte rozvážní a opatrní.

Podrobný rozpis věcí, vybavení lékárničky a jídla, které budete na expedici potřebovat, dostanete cca 1–2 měsíce před odletem. Kdo bude chtít, může si i vyzkoušet sušení masa – návod bude součástí dalších pokynů.

Fotografie z expedic najdete na www.PapuaTrekking.com