Papua (Irian Jaya) – expedice ke Stromovým lidem

fotografie najdete na www.PapuaTrekking.com
fotografie naleznete také zde: Fotoalbum: Papua – poslední expedice

Orientační itinerář expedice (program): 17 dní (středně náročné)

Aktuální termíny naleznete na www.patuatrekking.cz.

Stromoví lidé, Korowai a Kombai

1–2. den: let do Jakarty a následně na Papuu – Indonésie.
3. den: TREKKING K VODOPÁDU, vyřízení nutných povolení v provincii Papui a KOUPÁNÍ.
4. – 11. den: odlet malým PRONAJATÝM LETADLEM do džungle, trekking územím kmene KOROWAI na území kmene KOMBAI. NOCLEHY ve stanech a VE STROMOVÝCH DOMECH, 1 – 2 celodenní pobyty a pozorování KÁCENÍ A ZPRACOVÁNÍ SÁGOVÉ PALMY primitivními nástroji, nebo získávání ságových červů, možná i SETKÁNÍ S NÁČELNÍKEM KOMBAJŮ. Uvidíme KAMENNÉ SEKERY, kostěné hroty šípů, NÁHRDELNÍKY Z KOSTÍ a zubů zvířat, večer nádherné KOMBAJSKÉ ZPĚVY…
12.-13. den: pronajatým misionářským LETADLEM do WAMENY – BALIEMSKÉ ÚDOLÍ, prohlídka Wameny, místní tržnice a případně návštěva kmene LANI (krátká show), návštěva vesnic kmene DANI, prohlídka MUMIE v Jiwice, PEČENÍ PRASETE, rozdělávání ohně, fascinující rekonstrukce BOJE, TANCE, ZPĚVY, cesta k SOLNÉMU JEZÍRKU a pozorování primitivního ZÍSKÁVÁNÍ SOLI.
14.den: Odlet do Sentani, prohlídka Jayapury, hlavního města indonéské provincie Papua a NÁKUP SUVENÝRŮ, nebo RELAX U HOTELOVÉHO BAZÉNU.
15–17.Den: odlet do Jakarty a následující den do ČR.

FAKULTATIVNĚ: možnost prodloužení o POTÁPĚNÍ v nejkrásnějších lokalitách světa (Papua ? NP Raja Ampat, Sulawesi – ostrov Bunaken, nebo úžina Lembeh – lze i kombinovat), nebo ŠNORCHLOVÁNÍ na ostrovech BIAK a PADAIDO, případně je možné zařídit pobyt na BALI.

FOTOGRAFIE najdete na www.PapuaTrekking.com a FILM v rubrice Filmy z našich expedic.

Cena: Na dotaz.

Cena zahrnuje: 2 x let pronajatým misionářským letadlem, let z Wameny do Jayapury, pronájem vozidel ve Wameně a v Jayapuře, veškeré ubytování v hotýlcích střední třídy (na treku spíme ve vlastních stanech, nebo ve stromových domech společně s domorodci), veškerou potřebnou společnou dopravu v místě, česky hovořícího průvodce s výbornou znalostí prostředí a kde bude potřeba i místního průvodce, informační materiály.

Cena nezahrnuje: indonéské vízum, letenky z Evropy do Jakarty a zpět (12 – 24 tis Kč), letenky z Jakarty na Papuu a zpět vč. odletových tax [cca 500 až 700 USD zpáteční z Jakarty, nebo Denpasaru (Bali), nebo Manada – levnější (Sulawesi)], fakultativní programy (jako je prodloužení pobytu, neplánované výlety atd.), poplatky za atrakce a fotografování či filmování, vstupy do vesnic a poplatek za shlédnutí mumie či posvátné jeskyně Daniů, pojištění, stravu a nosiče (cca 50 – 80 USD za nosiče celkem).

Vážení přátelé,

Vybrali jste si jednu z našich nejzajímavějších expedic na západní polovině ostrova Nová Guinea v indonéské provincii Papua (dříve Irian Jaya). Stromoví lidé jsou onou pověstnou „třešničkou na dortu“. Jsou jedním z nejzajímavějších etnik na Guinei. Cesta k nim je nezapomenutelná a i mně přináší stále nové zážitky, přestože jsem ji opakoval již mnohokrát, pořád mám co fotografovat a co objevovat. Kombajové, lidé ozdobení jen do kostí, jsou pak tím nejzaslouženějším vyvrcholením celého našeho treku. Účastníci našich papuánských expedic obvykle volí jednu ze dvou možností. Nejdříve něco jednoduššího a potom stromové lidi. Nebo obráceně. Jen málo kdo, se ale dokáže na Guineu nevrátit. Přitom jednodušší a těžší treky na Guiney moc neexistují. Přesto by se dalo říci, že stromoví lidé, dnes již patří k těm jednodušším trekům. Proč? Protože to tam již velmi dobře znám a chodíme proto nejkratší a nejschůdnější cestou. Nehrajeme si na objevitele ani na drsňáky, ale jdeme si užít setkání s lidmi z jiné doby. Nejdeme si nic dokazovat a nehrajeme si ani na Pururambo. Nemáme proč…

Ke Kombajům jezdím s malou přestávkou již od roku 1998. Ke Korowajům jezdím pravidelně také již přes deset let. Do konce roku 2004 jsme byli jedinou cestovní kanceláří na celém světě, která trek ke Kombajům nejen nabízela, ale dokázala jej vždy i realizovat. Od roku 2003 pravidelně spojujeme trek ke Korowajům s trekem ke Kombajům. Jen během posledních tří let jsem na Guinei strávil součtem déle než rok. Za poslední tři roky, jsem byl u Kombajů celkem sedmkrát. Mám to tam tedy dobře ?nachozené?. Neběhám zbytečně po pralese ve snaze najít něco, o čem dávno vím kde to je. Dnes mám již i mezi stromovými lidmi obou kmenů ?přátele?. Proto se náš trek nedá hodnotit jako velmi obtížný, ale přes to jej nelze podceňovat.

Vybrali jste si expedici do té nejzajímavější, ale také nejproblematičtější oblasti kam jezdíme a zde jste zvolili trek, který nepatří k nejjednodušším, ale dnes ani ne k nejtěžším na západní Papui. Trek k Yaliům, nebo na Carstenszovu Pyramidu je jednoznačně těžší. Přestože, stromoví lidé žijí v podstatě na rovině, jde o trek fyzicky středně náročný, kterého není třeba se obávat, ale který není možné ani podcenit. Denní přesuny zpravidla nepřesahují 4–5 hodin, výjimečně 6–8 hodin, ale to již je v tropickém deštném pralese docela dost. Snažíme se co nejvíce času trávit s lidmi, za kterými jsme přijeli. Pokud se nestane nic nepředvídaného, tak ve dvou vesnicích strávíme dvě noci, tedy budeme mít dva dny bez přesunů.

Půjdeme společně nejen ke kmeni stromových lidí Korowajům, ale také k „divočejším“ Kombajům. Do této oblasti, jak jsem již uvedl, jezdíme již od roku 1998, máme tedy bohaté zkušenosti. Přesto ne všechno vždy funguje tak jak má. Je třeba si uvědomit, že jedeme k lidem, téměř necivilizovaným a není tedy možné od nich očekávat dodržování jakýchkoli pravidel, která nám jsou vlastní (většinou).

Takřka pravidelně s námi jezdí i ženy. Nejstarší měla přes padesát, nejstarší muž měl přes šedesát. Museli máknout, ale zvládli to. Rozhodně se nedá říci, že by skupinu jakkoli omezovali. Nakonec o průběhu našich expedic si můžete přečíst více na www.JahodaPetr.cz

Povinná očkování: Žlutá zimnice – je povinná pouze pokud jste 6 měsíců před příletem do Indonésie navštívili zemi, ve které se tato nemoc vyskytuje. Musí se očkovat nejméně 14 dní před odletem Doporučená očkování: Břišní tyfus, Cholera, Japonská encefalitida a samozřejmě profylaxe proti malárii – o těchto věcech se prosím poraďte s Vaším lékařem anebo na hygienické stanici – ptejte se na nížinné oblasti deštných pralesů na ostrově Nová Guinea v jeho Indonéské části nazývané Irian Jaya, od roku 2005 Papua provinci Indonesia.

Antimalarika: poraďte se prosím s odborným lékařem – hygienická stanice, nebo Cestovní medicína.

Valutové vybavení: EUR, nebo USD v současné době je pro Vás EUR výhodnější. cca 300 – 600 USD, počítáme, že nebudete potřebovat více jak 300, ale je nutná rezerva + 500 – 700 USD na letenky Jakrta-Papua-Jakrta. My je pro Vás koupíme a Vy je podle skutečné ceny uhradíte na místě průvodci.

Víza: od května 2007 se občanům České republiky vydávají 30-ti denní víza při příletu do Indonésie na mezinárodních letištích. Pokud potřebujete vízum delší, tak 60-ti denní víza vydáví indonéská ambasáda v Praze. Poradíme jak vízum vyřídit, nebo na požádání vyřídíme.

Stravování: V místních restauracích. Na treku jíme s domorodci. Občas od nich dostaneme ságo, „bramborové“ banány atd. S sebou bereme sušené maso (v dalších pokynech Vám zašleme informace kde je koupit, nebo návod jak si je sami můžete vyrobit). Indonéské nudlové polévky jsou chutnější než čínské nudle, které se dají koupit u nás, tedy je kupujeme až na místě.

Outdoorové vybavení: Na tuto cestu nepotřebujete nic moc zvláštního. Doporučujeme batoh 40 litrů a 70 – 80 litrů s nepromokavým, nejlépe vodáckým pytlem uvnitř. Pokud byste nesehnali, nebo nechtěli investovat do speciálního batohu, stačí i obyčejný vodácký pytel, za několik set korun, který vložíte dovnitř standardního batohu (dobré a levné dělá třeba COLEMAN), nebo jen pevný pytel igelitový. Trekové boty s membránou nebo bez, stejně nám do nich asi občas nateče vrchem. Už to někteří zkoušeli i v holínkách a šlo to. Dlouhé kalhoty, nebo kraťasy a návleky na boty (jako na běžky). Tričko s krátkým rukávem a bundu s dlouhým. Nepromokavé materiály a ponča zde nepotřebujete. Budeme se pohybovat v nadm. výšce 50 – 100 m. Tedy i když prší je teplo. Jen v noci je maličko chladněji a většinou prší, proto se lehký spacáček a karimatka hodí. Ve Wameně se Vám pak budou určitě hodit večer dlouhé kalhoty a svetřík, tam už je výška cca 1600 m.

Expediční vybavení: Dříve jsme doporučovali mít 1 x pevnou smyčku v délce 3 m a jednu šroubovací zámkovou karabinu + asi pět metrů pevnějších provázků. Za deset let expedic ke stromovým lidem, jsme však tyto věci použili jen dvakrát či třikrát. A to tuto expedici opakujeme 2 x – 4 x za rok. Poslední čtyři roky jsme lana a smyčky nepotřebovali vůbec. Proto jen vezměte, jen pokud skutečně sami budete chtít (pro strýčka příhodu kdy by náhodou?). Určitě však nezapomeňte na vitamíny, několik iontových nápojů, antimalarika a antibiotika, přípravek na úpravu pitné vody (pijeme vodu z řek a potoků). Lékař s námi nejede a lékárničku si musí brát každý vlastní!!! To jen na závěr připomínáme.

Bezpečnostní zajištění našich expedic: Pro zajištění bezpečnosti na našich expedicích používáme přístroje GPS, pro zjištění přesné polohy a někdy i pro navigaci z místa na místo, nebo zpět na letiště. Také satelitní telefony se již staly standardním vybavením našich expedic. Dokonce i účastnící expedice mají možnost předplatit si hovorné a bezplatně použít naše satelitní telefony k soukromým hovorům. Rezervní baterie je však nedotknutelná a slouží pouze pro případy ohrožení života. Záchrannou helikoptéru tedy můžeme přivolat kdykoliv by bylo potřeba. Jediný problém ale je, že se pro ni v džungli těžko hledá místo k přistání? Proto nejlepší je prevence – buďte rozvážní a opatrní.

Podrobný rozpis věcí, vybavení lékárničky a jídla, které budete na expedici potřebovat, dostanete cca 1–2 měsíce před odletem. Kdo bude chtít, může si i vyzkoušet sušení masa – návod bude součástí dalších pokynů.