Pygmejové – Trpaslíci pralesa – Expedice za obyvateli pralesů Středoafrické republiky

Pygmejové, pralesní sloni a nížinné gorily

17 nebo 23 dní (středně náročné) = Pygmejové 2 týdny + případně 1 týden fakultativního prodloužení v Kamerunu – poněkud problematické, ale můžeme zařídit,pak by byla možná i návštěva volně žijících nížinných goril a pralesních slonů v NP Sanga Dzanga. Prodloužení expedice o fakultativní program je nutno dohodnout závazně ještě před objednáním letenek a vyřizováním víz..

Afrika – Pygmejové

Expedice do DEŠTNÉHO PRALESA ROVNÍKOVÉ AFRIKY za, POLONAHÝMI OBYVATELI. Tuto organizačně velmi náročnou cestu pojedeme již potřetí! PRŮMĚRNÁ VÝŠKA DOSPĚLÉHO ČLOVĚKA se u Pygmejů pohybuje MEZI 130 AŽ 150 CENTIMETRY. Větší část expedice strávíme v NEJDIVOČEJŠÍ AFRICKÉ DŽUNGLI na hranicích STŘEDOAFRICKÉ REPUBLIKY A KONGA. PRALESNÍ SLONI, mírumilovní Pygmejové a nebezpečné NÍŽINNÉ GORILY Pro naše klienty „jen“ Středně náročné, pro nás na organizaci „extrémně náročné“.

Pokud je nám známo, jsme jediná cestovní kancelář na celém světě, která již od roku 2002 pořádá každé 2–5 let expedici ke středoafrickým Pygmejům, nížinným gorilám a pralesním slonům…

Je tomu tak proto, že Středoafrická republika je logisticky jednou z nejsložitějších a nejobtížnějších destinací na světě. Je to země, do které prakticky nejezdí turisté, chybí zde infrastruktura, veřejná doprava a je zde dokonce i velký nedostatek jakýchkoliv motorových dopravních prostředků a pohonných hmot.

I samotná příprava expedice je časově náročná. Je nutno počítat s tím, že jen vyřízení víz potrvá nejméně tři měsíce! Proto je nutno uzavřít expediční tým nejméně ČTYŘI MĚSÍCE PŘED EXPEDICÍ. Proto je přihlášení na tuto expedici možné nejpozději do 10. září 2010. Vyřízením víz pověřujeme profesionály. Je to sice dražší, ale jistější…

Tato expedice je určena pouze pro 3 – 7 účastníků. Expedici pojedeme i při minimálním počtu účastníků.

Cena: Na dotaz

Cena zahrnuje: ubytování v hotýlcích střední třídy (na treku spíme ve vlastních stanech), veškerou potřebnou dopravu v místě, anglicky hovořícího průvodce s dobrou znalostí prostředí a francouzštiny (expedici povede Petr Jahoda, který vedl všechny expedice k Pygmejům). Kde bude potřeba i místního průvodce, informační materiály

Cena nezahrnuje: letenky z Evropy do Středoafrické republiky vč. odletových tax, fakultativní programy (týdenní prodloužení o Gorily, slony a Kamerun), poplatky za atrakce a fotografování či filmování, veškerá pojištění, nosiče a stravu.

Vážení přátelé,

Vybrali jste si jednu z našich nejzajímavějších expedic. Pygmejové ve Středoafrické republice jsou onou pověstnou „třešničkou na dortu“. Jsou jedním z nejzajímavějších etnik na světě. Cesta k nim je nezapomenutelná a i mně přináší stále nové zážitky, přestože jsem ji opakoval již několikrát, pořád mám co fotografovat, co nahrávat a co objevovat. Pygmejové, neuvěřitelně přátelští a prostí lidé jsou pak tím nejzaslouženějším vyvrcholením celého našeho treku.

Jsou neuvěřitelně hudebně nadaní, říká se, že všichni mají absolutní hudební sluch. Na poslední expedici k nim jsem nahrál 70!!! Jejich písní. Je to něco neuvěřitelně nádherného. Jak mi potvrdil i pan Hanzelka (jeden z nejslavnějších českých cestovatelů), jsou to možná nejprimitivnější lidé na naší planetě.

Vybrali jste si expedici do té nejzajímavější, ale také nejproblematičtější oblasti kam jezdíme. Středoafrická republika je země zmítaná velikou politickou nestabilitou a proslulá neobvyklou korupcí. Pro nás to má ten důsledek, že než se dostaneme do pralesa, budeme často obtěžování policií dožadující se „dárků“ za nic a i náš pěší pohyb bude podřízen neobvyklým pravidlům. Terénních vozů je ve Středoafrické republice zoufale málo, jsou extrémně drahé a je těžké je sehnat… Leč nejsme na nich závislí, k Pygmejům se umíme dostat i jiným způsobem. Ještě donedávna do této země létalo z celého světa jen jedno jediné letadlo týdně. Nyní létají dvě…

To vše se Vás příliš nedotkne, to jsou problémy, které budu řešit já. Ale i z těchto důvodů se budeme snažit dostat do lesa co možná nejdříve a být tam co nejdéle. O to nám ostatně všem přece jde, proto do Středoafrické republiky jedeme, abychom strávili co nejvíce času s Pygmeji.

Chvíle, které jsem zažil s Pygmeji ve středoafrických pralesích, patří k těm nejkrásnějším v mém životě, a bohatě vyvážily všechny útrapy této cesty.

Jde o trek fyzicky středně náročný, kterého není třeba se obávat, ale který není možné ani podcenit. Denní přesuny zpravidla nepřesahují 6 hodin, výjimečně 6–8 hodin. Nebudeme však trekovat příliš. Asi jen dva až tři dny cesty pralesem k Pygmejům, a dva dny zpět. Snažíme se co nejvíce času trávit s lidmi, za kterými jsme přijeli. Proto ve vesnicích strávíme několik nocí, tedy budeme mít dostatek času zažít nádhernou pygmejskou atmosféru a vychutnat si večery při několika hodinových tancích a zpěvech.

Této cesty se nemusíte bát. Již s námi byli i ženy. Museli trošku máknout, ale zvládli to v pohodě. Rozhodně se nedá říci, že by skupinu jakkoli omezovali. Nejdeme do pralesa závodit, chceme tam něco hezkého zažít a to se ve spěchu nedá.