Kilimandžáro na horském kole 4EVER

Kilimanjaro downhill ride on mountain bike 4EVER – 2007

Petr Jahoda – Expedice Kilimanjaro 2007

Kilimanjaro

Kilimandžáro, pohled ze západní strany Photo©Petr Jahoda

Správně česky se to píše Kilimandžáro. Ale o to vůbec neběží. Větší problém než zda psát anglicky Kilimanjaro, nebo česky Kilimandžáro, je sjet ten kopec na kole. Psát to můžu jednou česky (dobře) a podruhé anglicky (špatně), to se dá prominout. Ale sjet ten kopec na kole můžu jen dobře. Kilimanjaro mi nepromine nic a Kilimandžáro také ne…

Kilimandžáro na kole"

„No jo, to mohlo napadnout jedině tebe, nikdo normální by na to nepřišel, Kilimandžáro na kole…“, říkají kamarádi a významně si poklepávají na čelo. Ani neví, jak blízko jsou pravdě. Ne že bych nebyl normální, to snad jsem. Mám dvě ruce, dvě nohy a jednu hlavu. Tady je vše OK. Ale Kilimanjaro na kole, to možná fakt ještě nikoho nenapadlo. Tedy aspoň v Evropě ne, ani v Africe, Asii, Austrálii, Jižní Americe a dokonce ani v Antarktidě.

Ten nápad se v mé hlavě zrodil asi před pěti lety. Do Afriky jezdím už přes deset let. Na vrcholu Kilimanjara jsem stál několikrát. Znám tu sopku dobře. Jenže nápad je jedna věc a jeho realizace, je věc druhá. Kolik dobrých nápadů se nikdy nerealizovalo. Určitě najdete také nějaký.

Poprvé jsem o Kilimandžáru na kole mluvil veřejně v Českém rozhlase s Láďou Krocem, pravděpodobně v pořadu Křížem krážem, myslím že to bylo někdy v prosinci roku 2005. Udělal jsem to hlavně proto, aby mne k té realizaci něco nutilo, tlačilo dotáhnout to do konce. Už jsem to veřejně řekl, tak teď to musím udělat!

4EVER Bike

Moje horské kolo 4EVER Photo©Petr Jahoda

Pak už jsem o tom mluvil s hodně lidmi. Začal maratón shánění peněz a sponzorů. Rok tvrdé práce. Znáte to: „Jo, to je skvělý nápad, ale nezlobte se, víte už máme vše vyčerpáno…“ Kolik takových odpovědí jsem dostal, se mi ani nechce počítat. Zkráceně se to dá říci tak, že jsem celý projekt začal brát opravdu vážně od chvíle, kdy jsem uzavřel dohodu s českou firmou 4EVER, která vyrábí kola již 10 let. Dohodli jsme se na „fúlovi“ s kotoučovými brzdami. Myslím, že to byla dobrá volba, kolo i značka. Na 4everu jede i Víťa Dostál, 25.000 Km napříč Amerikou expedici PanAmericana.

Definitivně jsem si „zpečetil osud“, když jsem na toto téma poskytl exkluzivní rozhovor Slávce Chrpové z časopisu Cykloturistika. To bylo v říjnu, jen pár dní před mým odletem na Papuu. To jsem na expedici sice už měl kolo, sem tam i nějaké sliby, ale jinak ani korunu. Rozhovor vyšel opět v prosinci, ale 2006. Já jsem se vrátil domů na Mikuláše a začalo šílené shánění sponzorů a peněz. Teď už jsem prostě jet musel a rozhodl jsem se pro začátek roku 2007. Hezké datum, ne". Už jsem měl letenku na 4. ledna. Tedy tři týdny do Vánoc, na to abych vše zajistil a zorganizoval…