Praktické testy výrobků firmy KATADYN

Praktické testy výrobků firmy KATADYN

Vodní filtr Katadyn BeFree

Doba praktického testování: srpen a září 2017
Podmínky testu:voda z přírodních zdrojů byla nabírána během teplých dní i po dešti na mnoha českých potocích a řekách během prázdninových i víkendových putování. Jeden z testů proběhl i v rakouských Alpách na potocích protékajících pastvinami s hovězím dobytkem.
Průběh praktického testu: Filtrační systém (dále filtr) splňuje vše, co o něm výrobce uvádí. Velkou výhodou tohoto filtru je, že zachycuje nejen améby, ale i výrazně menší bakterie. Filtr vodu nejen filtruje, ale nechemickou cestou i sterilizuje. Přefiltrovaná voda se dá okamžitě pít. Je to tedy konec čekání na vodu. Ani dvě hodiny, ani třicet minut. Pijete okamžitě!

Voda čerstvě nabraná do filtru nijak nezmění chuť ani zápach. Filtr je zcela inertní. Pouze při delším uskladnění vody v nádobce filtru má voda slabou chuť a zápach po plastu. Nedoporučujeme tedy vodu ve filtru uchovávat. Filtr je primárně určen k okamžité filtraci vody a její spotřebě. Filtrovaná voda z filtru vytéká až překvapivě snadno a ve velkém množství. Tuto výhodu ocení každý, kdo putuje ve skupině. Během několika minut se u vodního zdroje může napít i více lidí.

Vodu lze pít přímo z filtru náustkem, který je shodný s podobnými náustky na prodávaných balených vodách v plastových lahvích. Je tedy snadno vyměnitelný a dokonce si každý může nést i svůj vlastní náustek.

Pokud je třeba vodu filtrovat do jiné nádoby, třeba do ešusu, nebo polní láhve, umožní náustek vhodně směrovat proud vody.

Velmi praktické je i to, že skladný měkký plastový pytlík filtračního systému naplněný vodou jen ze dvou třetin lze podvléci pod opaskem kalhot a kartuši s náustkem přes něj přehnout. Takto ho můžete nést již bez jakýchkoliv dalších pomůcek. To je příjemné zejména tam, kde je mezi vodními zdroji větší vzdálenost. Naopak kde je zdrojů dost, stačí po napití vylít přebytečnou vodu z filtru, smotat jej a vejde se do kapsy. Filtrujete skutečně jen tolik vody, kolik jí potřebujete!

K životnosti filtru je nutno dodat, že jako u každého filtru je lépe se vyvarovat zakalené vodě, která samozřejmě jemný filtr výrazně zanáší. Pokud filtrujete čistou, nebo jen mírně zakalenou vodu, tak filtr dle výrobce vydrží 1000 litrů. Na náročných expedicích filtrujeme 6–10 l vody na osobu a den. Trvání expedice v exponované části bývá 10 – 14 dní. Tedy maximálně 140 l vody na osobu. Většina uživatelů neudělá více jak jednu až dvě takové expedice do roka. Životnost jedné kartuše je tedy několik let…

Upozornění: Jako kterýkoliv jiný filtr, nebo kapky či tablety na úpravu vody, ani tento přístroj nedokáže z vody odstranit chemikálie. Úprava chemicky znečištěných vod nadále patří do laboratoří.

Co o výrobku říká výrobce:

Systém na filtraci vody sloužící ke snížení hladiny bakterií a cyst prvoků, které se běžně vyskytují ve vodě z přírodních zdrojů, až o 99,9999% a zvyšuje tak bezpečnost vody, kterou pijete. Je ideálním společníkem při turistice, táboření v divočině nebo do míst, kde upravená voda není k dispozici.

Filtr BeFree byl vyvíjen firmou KATADYN celé tři roky s cílem odstranit nedostatky podobných konkurenčních výrobků, zejména nutnost tlakového proplachu a problém zanášení prostoru filtru způsobující nárůst baktérií a plísní. Toto se podařilo a filtrační láhev BeFree tak může přefiltrovat v optimálním případě až 1000 litrů čiré nebo mírně zakalené vody, což následné 2 roky testování v terénu potvrdily.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz). Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce / distributor. Doporučeno / nedoporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje. Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci / distributorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.

Filtr na úpravu vody KATADYN MINI

Doba testování: léto 2009 (cca 1,5 měsíce), Česká republika
Podmínky testu: Potoky, říčky, rybníky a jiné přírodní nádrže na území České republiky – tramping a turistika – hory a lesy. Test byl zaměřen především na mechanickou funkčnost výrobku, v žádném případě nenahrazuje laboratorní test účinnosti výrobku co do zdravotní čistoty a nezávadnosti přefiltrované vody.
Průběh praktického testu: Filtr KATADYN Mini, jak již z názvu vyplývá, vyniká především miniaturní velikostí a nízkou hmotností. Je to filtr, který se snadno vejde do kapsy. Díky ploché konstrukci je velmi skladný. Velikostí a skladností jej lze přirovnat k populárním nerezovým „butelkám na alkohol“. Tímto je filtr předurčen k použití doslova kdekoliv a je možné jej brát s sebou třeba i „jen pro jistotou“. Bez problémů se dá vzít na delší výlety na kole, na lodi, na pěší túry, na ryby, na vysokohorské tůry apod. Snadná obsluha a údržba je u filtrů KATADYN samozřejmostí, stejně jako možnost výměny filtrovací cartridge za novou. Jedna cartridge dokáže přefiltrovat až 7 000 litrů vody (jak uvádí výrobce).

I tento velmi malý filtr má dva stupně filtrace a plovák. První stupeň filtrace je sítko na konci hadice opatřené plovákem, který zabraňuje nasávání písku a jemného bahna, což prodlužuje životnost filtru. Takto předčištěná voda se teprve dostává ke keramickému filtru, který ji zbavuje bakterií, améb a jiných nežádoucích prvoků.

Přefiltrovaná voda je bez chemického zápachu i chuti. Dá se říci, že chutná podobně jako voda z přírodního zdroje. Filtrace vody přístrojem KATADYN Mini je dle výsledků laboratorních testů zadaných výrobcem spolehlivá. Při podezření na kontaminaci vody viry doporučujeme spolu s výrobcem použít navíc chemický přípravek MICROPUR Forte, který viry odstraní již za pouhých 30 min, zatímco v případě prvoků a améb, které filtr odstraňuje okamžitě, je třeba nechat přípravek působit 2 hodiny.

Filtr KATADYN Mini je vhodný k použití při běžné turistice, cykloturistice, ale i jako záložní nebo pohotovostní filtr pro náročné expedice. Vzhledem k velmi malé velikosti a nízké hmotnosti (něco málo přes 200 g) je vhodný pro použití jednotlivci, případně rodinami při rodinné turistice prakticky kdekoliv, a to zejména na úpravu pitné vody pro děti, neboť neobsahuje žádné chemikálie, tudíž jakékoli nežádoucí účinky jsou vyloučeny. KATADYN Mini je velký přibližně jako dvě krabičky cigaret a váží o něco méně než chléb s máslem a se salámem. Pro rodiče tedy není zátěží ani hmotnostní ani objemovou a pro děti je zdrojem libovolného množství pitné vody. K získání dobré pitné vody totiž postačí pouze malá „filtrační“ zastávka u každého potůčku.

Největším nebezpečím na cestách jsou podle mých zkušeností prvoci, kontaminace vody bakteriemi není příliš častá. Onemocnění způsobená prvoky mohou být velmi závažná a obtížně léčitelná. Striktně proto doporučuji důslednou úpravu pitné vody kdekoliv na cestách, a to nejen do tropických krajin. Dlouhá léta jsem zavrhoval těžké filtry, které často obsahovaly chemikálie. KATADYN Mini žádné chemikálie neobsahuje, váží jen 220 g a je neuvěřitelně malý. Díky němu dnes filtry jednoznačně doporučuji.

Další využití vidím i v běžném životě, např. na služební cesty do tropických zemí. Nemusíte se vydávat na výlet, zcela postačí situace, kdy si máte v hotelu v exotickém regionu vyčistit zuby nebo umýt obličej. I zde bych doporučil si vodu tímto kapesním filtrem předem upravit. Vyplatí se to.

Co o výrobku říká výrobce:

Maximálně kompaktní vodní filtr. Tento sympatický filtr se vyznačuje neuvěřitelně nízkou hmotností a minimálními rozměry, což mu propůjčuje primát nejkompaktnějšího vodního filtru na světě. Je ideální pro cestování, obchodní cesty i turistiku. Vysoce kvalitní keramický filtr impregnovaný stříbrem spolehlivě odstraňuje z vody bakterie, prvoky i mechanické nečistoty. Mini set zahrnuje předfiltr, čistící kartáček, silikonový lubrikant a cestovní pouzdro. Výkon: 0.5 litrů za minutu. Životnost: 7.000 litrů. Náklady na 1 litr vody: od 0.43 Kč. 1 litr s náhradní cartridge: od 0.26 Kč. Hmotnost: 220 g. Rozměry: 8×18×5 cm. Technologie: mechanický tlakový mikrofiltr s přímou ruční pumpou. Filtrační medium: omyvatelný hloubkový keramický filtr s póry < 0.2 mikronu. Úprava chuti akt. uhlíkem: NE. TATO TVRZENÍ NÁŠ PRAKTICKÝ TEST POTVRDIL.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce/distri­butor.
Doporučeno/ne­doporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci/distri­butorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.
Více informací o výrobku: www.katadyn.cz

Filtr na úpravu vody KATADYN VARIO

Doba testování: jaro 2009 (cca 3 měsíce), Česká republika
Podmínky testu: Potoky, říčky, rybníky a jiné přírodní nádrže na území České republiky – tramping a turistika – hory a lesy. Test byl zaměřen především na mechanickou funkčnost výrobku, v žádném případě nenahrazuje laboratorní test účinnosti výrobku co do zdravotní čistoty a nezávadnosti přefiltrované vody. Průběh praktického testu: Filtr KATADYN Vario vyniká rychlostí, výkonností a snadnou obsluhou. Jde o velmi lehký filtr s vysokou účinností a rychlostí filtrace. Dvoucestná pumpa při filtrování téměř neklade odpor a průtok přefiltrované vody je vysoký. Filtr KATADYN Vario má čtyři stupně filtrace a dva režimy filtrování. LONGER LIFE – filtrace s předfiltrem (keramickým kroužkem), který prodlužuje životnost filtru, a FASTER FLOW, kde je keramický kroužek vyřazen a filtrace je rychlejší.

Obsluha filtru, jeho běžná údržba a výměny jednotlivých filtračních stupňů jsou jednoduché a velmi snadno pochopitelné. Možnost snadné výměny jednotlivých součástí filtru za nové v případě opotřebení je velkou výhodou tohoto filtru. Díky tomu se životnost přístroje značně prodlužuje. Přefiltrovaná voda je bez chemického zápachu i chuti. Podle mého názoru chutná stejně jako voda z přírodního zdroje.

Čtyři stupně filtrace chrání přístroj i uživatele. První stupeň přímo na hadičce do vody chrání přístroj od hrubých nečistot. I tento filtr – sítko – je ještě navíc chráněn vnějším košem a plovákem, který při správném seřízení zabraňuje ponoření sběrného koše vody až na dno vodního zdroje, a tudíž náhodnému nasávání nadměrného množství nečistot do filtru. Díky plováku může přístroj nasávat vodu jen malý kousek pod hladinou, nikoliv u dna, jak tomu obvykle bývá u jiných podobných výrobků. Keramický kroužek zbavuje vodu kalů a chrání hlavní filtr, jehož účelem je zachytit vetší bakterie, prvoky a améby. Keramickou destičku je možno jednoduchou manipulací (pouhým pootočením) vyřadit z oběhu, čímž dojde k ještě rychlejšímu filtrování vody. Toto však snižuje životnost hlavního filtru, proto doporučuji rychlé (en. fast) fitrování používat jen u mechanicky neznečistěné vody (např. z vysokohorských ples, opticky čistých potoků apod.). Keramickou destičku lze snadno vyjmout a omýt (součástí výrobku je i čistící vybavení). Hlavní filtr, který odstraňuje zbylé bakterie a velmi jemné částice, lze rovněž snadno vyjmout a omýt, což prodlužuje jeho životnost. Posledním stupněm filtrace je opět snadno vyměnitelná kapsle s aktivním uhlíkem, která odstraňuje případný zápach přefiltrované vody. Filtr tak lze použít i k filtrování chemicky upravené vody !např. přípravkem MICROPUR) za účelem odstranění příchuti a pachu chloru.

Přístroj je adaptabilní pomocí jednoduché pružinové úchytky hadičky na jakoukoliv láhev nebo jej lze pomocí závitu našroubovat přímo na outdoorové láhve s širším hrdlem.

Filtrace vody přístrojem KATADYN Vario je velmi rychlá a dle výsledků laboratorních testů zadaných výrobcem i spolehlivá. Při podezření na kontaminaci vody viry doporučujeme spolu s výrobcem použít navíc chemický přípravek MICROPUR FORTE, který viry odstraní již za pouhých 30 min, zatímco v případě prvoků a améb, které filtr odstraňuje okamžitě, je třeba nechat přípravek působit 2 hodiny.

Filtr KATADYN Vario je vhodný k použití při běžné turistice, cykloturistice i náročných expedicích. Vzhledem k přijatelné velikosti a nízké hmotnosti (necelého půl kilogramu) jej mohou používat jednotlivci a vzhledem k vysoké výkonnosti i menší skupiny 4 – 6 osob. Co se týče expedic, bych si troufl říci, že při ochotě chvíli si na vodu počkat je použitelný i pro skupinu 10 – 15 osob. KATADYN Vario lze rovněž dobře využívat při rodinné turistice prakticky kdekoliv, a to zejména na úpravu pitné vody pro děti, neboť neobsahuje žádné chemikálie, tudíž jakékoli nežádoucí účinky jsou vyloučeny. KATADYN Vario je velký přibližně jako půllitrová láhev na vodu a váží o něco méně než naplněná láhev. Pro rodiče tedy není zátěží ani hmotnostní ani objemovou, ale pro děti je zdrojem libovolného množství pitné vody. K získání dobré pitné vody totiž postačí pouze malá „filtrační“ zastávka u každého potůčku.

Největším nebezpečím na cestách jsou podle mých zkušeností prvoci, kontaminace vody bakteriemi není příliš častá. Onemocnění způsobená prvoky mohou být velmi závažná a obtížně léčitelná. Striktně proto doporučuji důslednou úpravu pitné vody kdekoliv na cestách, a to nejen do tropických krajin. Dlouhá léta jsem zavrhoval těžké filtry, které často obsahovaly chemikálie. KATADYN Vario je však neobsahuje, váží jen 460 g a je malý jako cykloláhev. Díky němu jsem rád změnil svůj náhled na filtry, které nyní již doporučuji.

Co o výrobku říká výrobce:

Filtr KATADYN Vario je extrémně rychlá filtrační pumpa, umožňuje rychlou přípravu vody v terénu nejen pro jednotlivce, ale i pro menší skupinu 1 až 4 osob (čtyřnásobná rychlost než u běžných pump díky zdvojenému záběru čerpadla a technologii kombinující keramickou a sklovláknitou membránu). Filtr KATADYN Vario vyniká dlouhou životností (hlavní filtrační membrána ze skelného vlákna je chráněna díky extra jemnému sacímu koši a omyvatelnému keramickému předfiltru). Filtr KATADYN Vario má možnost samostatné výměny granulátu aktivního uhlíku (voda bude mít vždy dobrou chuť a zbavíte ji organických nečistot i dezinfekčních látek jako chlor, jod, apod.). Filtr KATADYN Vario je možno přímo nasadit na lahve s širokým hrdlem (typu Camelbak nebo Nalgene) nebo na hydratační vaky, díky univerzální sponce je však kompatibilní i s jakýmkoliv jiným zásobníkem na pitnou vodu.

TATO TVRZENÍ NÁŠ PRAKTICKÝ TEST POTVRDIL.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz).
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce/distri­butor.
Doporučeno/ne­doporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci/distri­butorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.
Více informací o výrobku: www.katadyn.cz

Tablety na úpravu vody MICROPUR FORTE

Doba testování: jaro 2009 (cca 3 měsíce), Česká republika
Podmínky testu: Potoky, říčky, rybníky a jiné přírodní nádrže na území České republiky – tramping a turistika – hory a lesy. Test byl zaměřen především na praktickou funkčnost výrobku, v žádném případě nenahrazuje laboratorní test účinnosti výrobku co do zdravotní čistoty a nezávadnosti přípravkem ošetřené vody.
Průběh praktického testu: Chemický přípravek na sterilizaci vody lze použít na okamžitou sterilizaci (30 – 120 minut k přímému použití), ale i na dlouhodobou konzervaci vody až po dobu 6 měsíců – vhodné tam, kde musíte vodu v lahvích či větších nádržích skladovat nebo přepravovat po dlouhou dobu (pouště, námořní jachty apod). Po sterilizaci voda vykazuje pouze mírný chlorový zápach, ani chuť vody není přípravkem výrazně ovlivněna. Dala by se přirovnat k chuti vody z městského vodovodu. Sterilizace s ohledem na prvoky a améby trvá 2 hodiny, sterilizace v případě bakterií a virů však pouhých 30 minut. Mírnou příchuť chloru či jeho zápach je možné z velké části odstranit filtrem KATADYN Vario. Já sám jsem to však nepovažoval za nutné, protože pachuť vody i její zápach byly na rozdíl od jiných přípravků minimální a pro mne přijatelné bez jakékoliv další filtrace.

Výhodou tohoto přípravku je jeho zanedbatelná velikost a hmotnost. Jedno balení obsahuje 100 velmi malých, samostatně balených tablet, které jsou určeny k úpravě 100 litrů vody (jedna tableta na jeden litr vody). Proto je tento přípravek vhodný i pro nejnáročnější expedice. Rovněž při běžné turistice nebo cestách do exotických krajin můžete mít jeden blistr s 25 tabletami stále u sebe, např. v peněžence.

Co o výrobku říká výrobce:

MICROPUR Forte je balen v blistru (chrání každou tabletu před nepříznivými vlivy jako déšť nebo při pádu zavazadla do vody apod.). MICROPUR Forte vykazuje extrémně vysoký dezinfekční efekt díky technologii koagulace (laboratorně prokázaná účinnost proti prvokům Giardia, bakteriím i virům). MICROPUR Forte má i konzervační efekt (díky přítomnosti stříbrných iontů tento přípravek vodu nejen vydezinfikuje, ale také zakonzervuje na dobu až 6 měsíců).

Po prostudování laboratorní zprávy o účinnosti výrobku lze s těmito tvrzeními souhlasit.

Praktický test provedl: Petr Jahoda, prezident Českého klubu cestovatelů (www.JahodaPetr.cz)
Výsledek praktického testu: Tento výrobek splňuje všechny parametry, které o něm ke dni testování udával výrobce/distri­butor.
Doporučeno/ne­doporučeno: Na základě provedeného praktického testu Český klub cestovatelů tento výrobek doporučuje.
Závěr: Český klub cestovatelů povoluje výrobci/distri­butorovi používat k propagaci tohoto výrobku razítko Českého klubu cestovatelů DOPORUČENO.
Více informací o výrobku: www.katadyn.cz