Carstensz Pyramid – Puncak Jaya – Tisková zpráva

Tisková zpráva z projektu Korona Ziemi a polské národní expedice na Carstensz Pyramid.

Volně šiřitelná tisková zpráva (text i fotografie) a to i bez našeho výslovného souhlasu.

Čech dovedl Poláky na nejvyšší vrchol Austrálie a Oceánie

Rozesíláno 12. 4. 2007 – www.jahodapetr.cz

Polská národní expedice pod vedením Petra Jahody, vystoupila na Carstenszovu Pyramidu 4884 m

Carstensz Pyramid

Photo©Petr Jahoda

Petr_Jahoda

Petr Jahoda na vrcholu Carstenszu Photo©Tomasz Kobielski

Petr Jahoda, prezident českého klubu cestovatelů, 31.3.2007 úspěšně dovedl polskou národní expedici „Korona Ziemi“ až na vrchol Nejvyšší hory Austrálie a Oceánie, Carstenszovu Pyramidu (Puncak Jaya), ležící na západní polovině papuánského ostrova, Nová Guinea (druhý největší ostrov světa).

Tato expedice byla součástí polského kolektivního projektu 7 summits, tedy výstupu na sedm nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů. Těch vrcholů je v podstatě osm, protože nejvyšší horou Austrálie je Kosciuszko, ale rakouský horolezec Reinhold Messner do projektu začlenil navíc i Carstenszovu Pyramidu, protože ta je skutečně nejvyšším vrcholem Austrálie a Oceánie.

Polský_tým

Petr Jahoda a polský tým v Base Camp Photo©archiv Petra Jahody

Účastníky polské národní expedice byli zkušení a známí polští horolezci. Vedoucím expedice byl Boguslaw Ogrodnik, který má za sebou již výstup na nejvyšší horu světa, Mount Everest, dále pak na Kilimanjaro, Elbrus, Aconcaguu a také na Cho Oyu. Ten také oslovil Petra jahodu, se žádostí o technické zajištění a horolezecké vedení expedice. Výstup na Carstenszovu Pyramidu je totiž možný pouze za použití horolezeckých technik. Jde o přibližně 600 m vysokou stěnu a celý výstup se zpravidla odehrává ve velmi náročných povětrnostních podmínkách. Boguslaw Ogrodnik věděl, že tento výstup Petr Jahoda zajišťoval také pro českého horolezce Miroslava Cabana, kterého zná a že výstup byl úspěšný. Proto se na Petra Jahodu obrátil a před expedicí ho několikrát navštívil v Brně. V listopadu se Petr Jahoda na pozvání Boguslawa Ogrodnika zúčastnil víkendového natáčení polské televize TVN v Zakopaném a v Tatrách.

Také další dva účastníci Tomasz Kobielski a Janusz Adamski mají na svém kontě himálajské osmitisícovky Mt. Everest a Cho Oyu. Tomasz Kobilesky navíc ještě vystoupil na Mt. MC Kinley (Aljaška). Další tři účastníci, Marcin Haremza, Pawel Konieczniak a Marcin Aslanowicz, sice ještě nezlezli Mt. Everest, ale již vystopupili na čtyři z oněch sedmi (osmi) vrcholů projektu 7 summits.

Průběh expedice byl sledován širokou polskou veřejností. Jedna z největších polských televizí TVN, přinášela denní zpravodajství z jejího průběhu, podobně jako velká polská rádia – Radio Wroclaw a Radio Ram. Zprávy o průběhu expedice byly denně satelitním telefonem předávány také velkým polským deníkům Slowo Polskie Gazeta, Dzienik Zachodni Sport a známým polským internetovým serverům – echomiasta a onet.pl.

Carstensz_Pyramid

Photo©Petr Jahoda

Carstenszova Pyramida je jednou z nejnáročnějších hor v projektu 7 summits. Již jen zajištění povolení je velmi problematické. V roce 2006 bylo na Carstenszu mnoho expedic neúspěšných. Dokonce dvě expedice nebyly úspěšné ani s použitím helikoptér. Stroje se organizátorům nepodařilo zajistit. Marcin Aslanowicz se ke Carstenszově Pyramidě pokoušel dostat již potřetí. Oběma expedicím které podnikl v roce 2006 s renomovanými cestovními kancelářemi z USA a Indonézie se nepodařilo dosáhnout ani základního tábora. Toto se bohužel stává každoročně mnoha expedicím. Je hodně „cestovek“ které „zkouší udělat Carstensz“. Je to nezodpovědné vůči jejich klientům, ale děje se to bohužel v nebývalé míře.

Také proto letěl Petr Jahoda do Jakarty, kde se vyřizují nejhlavnější permity (povolení) o týden dříve, aby na vše dohlédl osobně. Vyplatilo se to. Expedice vybavená všemi potřebnými permity mohla odletět z Jakrty přesně podle plánu, i když poslední, nejdůležitější permit dostala jen čtyři hodiny před odletem na Papuu.

Polskou národní expedici Petr Jahoda vedl k hoře jedním z nejnáročnějších treků na Papuy a to cestou z Beogy. Všechny jiné cesty ke Carstenszu jsou jednodušší, ale cesta z Beogy je, jak je obecně známo, zatím nejjistější. Sedmidenní, extrémně náročný trek džunglí, náhorním platem Kembalo a pak horami zakončili horolezci v Base Campu v Lake Valley, takřka na úpatí Carstenszovy Pyramidy. Již při příchodu jim hora přichystala nádherné „mlžné“ divadlo.

Další den proběhlo seznámení se stěnou, nastoupání, několik lanových délek, opětné slanění a relax v BC před skutečným výstupem dalšího dne.

Na_vrcholu

T. Kobiesky, P. Jahoda na vrcholu Carstenszu Photo©Janusz Adamski

Horolezecký výstup na nejvyšší horu Austrálie a Oceánie začal ve dvě hodiny ráno hodinovým nástupem pod samotnou stěnu. Vrcholového hřebene bylo dosaženo v 7 hodin místního času a vrcholu v 9:08. Celý výstup probíhal za neobvykle krásného počasí, které vydrželo až do návratu do Base Campu.

Takové počasí bývá na Carstenszově Pyramidě pouze čtyři dny v roce, alespoň to tvrdí piloti malých misijních letadel na Guinei. Pravdou je, že ostatní dny v Base Campu vytrvale pršelo a na expedici s Mirkem Cabanem tomu nebylo jinak. Takže Poláci měli obrovské štěstí na počasí.

O úspěchu polské expedice byla informována také polská ambasáda v Jakartě a zpráva byla předána i jeho excelenci ambasadorovi.

Sestup

B. Ogrodnik, P. Jahoda při sestupu Photo©Tomasz Kobielski

Petr Jahoda se vrátil z expedice do ČR v neděli 8.4. a v sobotu 14.4. již odlétá na další expedici do Etiopie, odkud se vrací 8.5.2007. Další podrobnosti k polské expedici podá tisková mluvčí Martina Kužmová (viz kontakty) která může na vyžádání zaslat i fotografie v tiskové kvalitě, nebo se můžete obrátit přímo na tiskovou mluvčí expedice Korona Ziemi v Polsku (kontakt vám dá také Martina Kužmová).

Podrobnosti o Carstenszově pyramidě můžete nalézt také na www.CarstenszPapua.com a více informací o projektu „Korona Ziemi“ na www.koronaziemi.pl

Tuto expedici sponzorovaly firmy:

Za Českou a Slovenskou republiku:

High Point (Sport Schwarzkopf); Asolo, Coleman, Yate, Klimatex, Husky, Treksport

Za Polskou republiku:

Bergson, Elektrotim, Intenso, Olympus

Zdroj: www.JahodaPetr.cz